top of page

Mikroplastik? - nie, dziękuję


Media coraz częściej informują o rosnącym zanieczyszczeniu oceanów tworzywami sztucznymi

i ich cząstkami. W tym kontekście termin "mikroplastiki" jest używany wielokrotnie.

Ale w jaki sposób ten plastik trafia do oceanów?


Niewielu konsumentów wie, że małe cząsteczki plastiku dostają się do obiegu wody przez umywalkę, a tym samym przez odpływ. W dalszym przebiegu procesu mikrodrobiny plastiku trafiają do oczyszczalni ścieków. Jednak odfiltrowują one odpowiednie substancje tylko w ograniczonym zakresie. Gdy tylko dostaną się do oceanów, cząsteczki plastiku przyciągają toksyny i są zjadane przez organizmy morskie, takie jak ryby i mniejsze organizmy. W związku z tym stanowią wszelkie zagrożenie dla środowiska i jego żywych istot.


Ponadto badania naukowe pokazują, że 98,5% - 99,9% tworzyw sztucznych w oceanach to odpady opakowaniowe. Mała ilość 0,15 do 1,5% także pochodzi z kosmetyków w postaci mikroplasitków. Niemniej jednak badanie opublikowane w 2018 roku przez Fraunhofer Institute Environmental, Safety and Energy Technology, które zostało przeprowadzone na zlecenie Naturschutzbund Deutschland pokazuje, że w samych Niemczech z produktów kosmetycznych oraz detergentów i środków czyszczących odprowadzanych jest rocznie 977 ton plastiku. Widzimy więc, że naprawdę nie należy tego lekceważyć.MIKROPLASTIKI


Jednak definicja mikroplastiku jest kontrowersyjna. Często raporty nie rozróżniają między rozpuszczonymi tworzywami sztucznymi a stałymi cząstkami plastiku. Mikroplastik to stałe cząstki plastiku. Stałe cząstki tworzyw sztucznych różnią się od rozpuszczonych polimerów rozmiarem i kształtem, a także właściwościami fizykochemicznymi. Ponadto cząstki stałe znajdują się tylko w niektórych produktach kosmetycznych, na przykład w produktach do oczyszczania twarzy w formie peelingów. W przeszłości były sporadycznie używane w kilku specjalnych pastach do zębów.


KRÓTKI PRZEGLĄD

Stałe cząstki plastiku (mikroplastiki) obejmują na przykład polietylen PE, polipropylen PP, politereftalan etylenu PET, poliester (poliester -1; poliester 1 1) PES, poliamid (nylon-12, nylon-6, nylon-66) PA, poliuretan (poliuretan 2; poliuretan-35) PUR, poliimid (poliimid-1) PI.ROZPUSZCZONE POLIMERY


W przeciwieństwie do stałych cząstek plastiku, rozpuszczone polimery pełnią ważne funkcje. Na przykład w produktach do stylizacji włosów. Na przykład skuteczna ochrona przed ciepłem nie byłaby możliwa bez tych związków polimerowych. Substancje te nie mają nic wspólnego z cząstkami plastiku i są ponownie rozpuszczane po wypłukaniu. Jak wiemy dzisiaj, nie przyczyniają się one do zanieczyszczania oceanów stałymi cząsteczkami plastiku.


KRÓTKI PRZEGLĄD

Rozpuszczonymi polimerami są na przykład kopolimery etylu i octanu winylu EVA, akrylany, kopolimery AC, akrylany Crosspolymer ACS, Polyquaternium-7 P-7. Uogólnienie, które dotyczy jednakowo obu obszarów, nie jest uzasadnione.A CO Z NASZYMI PRODUKTAMI?

Nie używamy mikrodrobin plastiku we wszystkim produktach GLYNT oraz GRAHAM HILL i staramy się jeszcze bardziej zmniejszyć użycie materiałów do wszystkich opakowań produktów.


Jeśli masz dodatkowe pytania lub chcesz dowiedzieć się więcej o naszych produktach, odwiedź naszą stronę internetową lub wyślij nam wiadomość z pytaniami!
33 wyświetlenia0 komentarzy

Comentários

Avaliado com 0 de 5 estrelas.
Ainda sem avaliações

Adicione uma avaliação
bottom of page