top of page

Przemiany w Sztuce Fryzjerskiej: Od Starożytnego Egiptu do Współczesnych Trendów


Historia Fryzjerstwa i Dzień Fryzjera


Historia fryzjerstwa sięga czasów prehistorycznych, gdy ludzie ścinający włosy skupiali się głównie na aspektach praktycznych, bez większego zainteresowania sztuką tej profesji. Jednakże pierwsze oznaki eksperymentów z fryzurami jako środkiem wyrazu artystycznego możemy odnaleźć w Starożytnym Egipcie. Tam właśnie, na pazia, układano pierwsze fryzury, a warkoczyki oraz peruki stały się znakiem bogactwa i prestiżu. Egipcjanie jako pierwsi opanowali także sztukę koloryzacji, używając do tego celu henny.


W okresie Starożytnego Rzymu, modne stały się blond włosy, osiągane poprzez ekspozycję na słońce. Gęste i kręcone kosmyki były szczególnie cenione. Jednakże w średniowieczu, w duchu skromności, młode dziewczyny nosiły proste, długie włosy, opadające swobodnie na ramionach. Dorosłe kobiety z kolei ukrywały swoje włosy pod czepkami, zgodnie z religijnymi i społecznymi normami tamtych czasów.


Renesans przenosi nas z powrotem do mody rzymskiej, gdzie jasne i bujne fryzury były na topie. W XVII wieku era jednolitych trendów dobiegła końca, a ludzie zaczęli dopasowywać fryzury indywidualnie, uwzględniając swoją urodę i osobiste preferencje. Przełomowy moment nastał w 1900 roku, gdy kobiety zaczęły nosić upięte fryzury i odsłaniać karki, co wcześniej uważano za kontrowersyjne.


Wysoko upięte fryzury zyskały ogromną popularność. W okresie nowożytności, fryzury często służyły do określania statusu społecznego danej osoby. Pomimo licznych zmian trendów, ludzie zaczęli coraz śmielej wyrażać siebie za pomocą fryzur, co doprowadziło do powstania wielu subkultur z własnymi unikalnymi stylami, takimi jak hipisi czy punkowcy.


Historia fryzjerstwa wywarła ogromny wpływ na to, jak obecnie wygląda ta profesja. Dziś to właśnie fryzjerzy kreują nowe trendy, tworząc historię tej dziedziny. Z okazji Dnia Fryzjera, obchodzonego co roku 16 września, przygotowaliśmy dla Was zestawienie 5 najmodniejszych cięć na rok 2023.


WOLF CUT

Wolf Cut to wielki trend tego roku inspirowany latami 70' i 80'. Zaistniał już dwa lata temu, ale w 2023 osiągnął swój szczyt. Wiele młodych, odważnych dziewczyn jak i chłopaków decyduje się na to wyraźne, pełne osobowości cięcie. Można zauważyć go u wielu gwiazd takich jak Billie Eilish, Jenna Ortega, Miley Cyrus czy Doja Cat. Wolf Cut można osiągnąć mocnym cieniowaniem włosów na całej długości, razem z grzywką. To cięcie charakteryzuje się dużą objętością już od nasady głowy, która zmniejsza się razem z długością włosa i kończy lekkimi falami. Niestety aby osiągnąć pełen efekt objętości tę fryzurę należy stylizować codziennie, bez odpowiedniej stylizacji Wolf Cut nie wygląda https://www.sobohairboutique.co.uk/2021/08/what-is-a-wolf-cut/ dobrze.BLUNT BOB

To cięcie jest charakterystyczne dla cienkich włosów, którym nadaje objętość nawet bez cieniowania. Technika polega na idealnym ścięciu włosów na prosto, najlepiej niezbyt ostrymi nożyczkami, aby nie uzyskać ostrej linii włosa. Dzięki temu końcówki, pomimo że są cięte w prostej linii nie tworzą wrażenia definitywnej, gwałtownej linii włosa. Jest to idealne cięcie dla osób z cienkimi włosami, które nie chcą efektu tafli oraz równej linii na swoich włosach. Tego cięcia nie poleca się osobom z grubymi lub nisko-porowatymi włosami, ponieważ może ono wywołać efekt krzywo, nieumiejętnie ściętych włosów.


https://polki.pl/moda-i-uroda/fryzury,fryzury-bob-blunt-najmodniesza-fryzura-sezonu-jak-ukladac,10426409,artykul.html

PIXIE CUT

Pixie cut to klasyk powracający do mody co jakiś czas. 2023 jest kolejnym odrodzeniem tej odważnej, energicznej, jak i poważnej fryzury. Jest ona symbolem wolności i pewności siebie. Jest to fryzura najczęściej widziana u kontrowersyjnych lub niebojących się wyróżniać gwiazd, takich jak Miley Cyrus, Zoe Kravitz czy Emma Watson. Pixie cut to nic innego jak bardzo krótkie strzyżenie z lekko dłuższym przodem. Na pierwszy rzut oka może wydawać się nudne, natomiast wiele celebrytów ukazuje tę fryzurę na wiele różnych sposobów w połączeniu z różnymi stylami.
https://www.harpersbazaar.com/uk/beauty/hair/news/g36872/best-celebrity-pixie-crops-short-hair-inspiration/CURVE CUT

Curve Cut przez wiele znawców mody i trendów został ogłoszony fryzurą 2023 roku. Jest on inspirowany latami 90', głównie rolą Jennifer Aniston jako Rachel w serialu "Przyjaciele". Jest to subtelna, delikatna fryzura pasująca do wielu typów urody i kształtów twarzy, dlatego cieszy się taką popularnością. Aby uzyskać efekt Curve Cut wystarczy dłuższe włosy wysuszyć na okrągłej szczotce (tak jak w latach 90') i efekt zostanie osiągnięty.https://www.glamourmagazine.co.uk/article/curve-cut-haircut


SLICK BACK

Wielki hit Slick Back rozpoczęła modelka Bella Hadid. Zaciągnięte włosy w boki na żel, najczęściej związane w wysokiego koka lub kitkę z widocznym przedziałkiem. Odkąd jedna z najpopularniejszych modelek high fashion zaczęła pojawiać się w tej fryzurze na wybiegach, czerwonych dywanach, ale też w najzwyklejszych ubraniach na ulicy , dziewczyny jak i kobiety zaczęły nosić tę fryzurę w kompozycji z przeróżnymi stylizacjami. Ta fryzura pasuje równie na eleganckie wyjście, spotkanie biznesowe, jak i na wyjście do pracy czy na kawę. Natomiast zanim Bella zaczęła ukazywać się w tej fryzurze, można było zauważyć ją u wielu czarnoskórych kobiet noszących włosy zaciągnięte żelem w koka ze względu na wygodę jak i na styl.
Z okazji Dnia Fryzjera chcielibyśmy życzyć wszystkim fryzjerom sukcesów w pracy, dalszego rozwijania się i przyjemności z tworzenia sztuki jakim jest fryzjerstwo. Dziękujemy Wam za starania i poświęcenie jakie wkładacie we włosy.

GLYNT POLSKA

15 wyświetleń0 komentarzy

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page